מהו רישום פלילי?

אנשים רבים נוטים לעתים לבלבל בין רישום פלילי לבין תיק פלילי, וחשוב לציין כי לא מדובר באותו הדבר. לא כל אדם שיש לו רישום פלילי הוא דווקא עבריין, קיימים אנשים רבים עם רישומים פליליים, שכף רגלם מעולם לא דרכה בבית משפט, ושהם מעולם לא הואשמו, היו מורשעים במשהו, או ביצעו עונש כלשהו. עם זאת, הימצאותו של רישום פלילי היא אכן בעלת השפעות מסוימות על השילוב שלנו בהמשך בחברה, ולכן חשוב מאד שנכיר את הנושא ומשמעותו.

 

ממה מורכב הרישום הפלילי?

למעשה, לרישום הפלילי יש בישראל עוד שם והוא תעודת יושר. תעודת יושר היא למעשה תעודה שמעסיקים רבים מבקשים מאנשים שמחפשים אצלם עבודה, בכדי לדעת האם היה להם עבר פלילי כלשהו, ולו ברמה של חקירה משטרתית. אם מעולם לא הייתם במשטרה, לא נחקרתם על דבר  – הרישום הפלילי שלכם הוא ריק לחלוטין, ולא יוצג בו דבר. לעומת זאת, יכול להיות שתגלו שעל פעם שבה נחקרתם במשטרה, ולבסוף שחררו אתכם מחוסר ראיות ובהחלט יש לכך תיעוד. מדוע בעצם?

 

הרישום הפלילי של אדם במדינת ישראל מורכב מארבעה חלקים שונים:

  1. 1. החלק הראשון מתייחס לתיקים בהם אותו אדם הואשם בבית משפט. חשוב לציין, שהתיקים מופיעים, אפילו אם אותו אדם נמצא זכאי לחלוטין.
  2. החלק השני של הרישום הפלילי מתייחס לתיקים שנמצאים כרגע בחקירה – כלומר, תיקים של אדם שממש בשלב הנוכחי בחייו עומדת מולו חקירה משטרתית.
  3. החלק השלישי כולל תיקים פליליים אשר נסגרו מול אותו אדם, בין אם מהיעדר ראיות או בשל מחסור עניין לציבור.
  4. החלק הרביעי כולל תיקים, בין אם כאלה שנסתיימו במשטרה או בבית משפט, ושחלה עליהם  התיישנות, או שנשיא המדינה קבע קיצור על התיישנותם, או אף חנן את אותו אדם.

 

ומה המשמעות של הרישום הפלילי?

כפי שניתן לראות, הימצאותו של רישום פלילי לאו דווקא הופכת את אותו אדם לעבריין מועד – פעמים רבות מדובר בתיקים שנסגרו מחוסר הוכחות, או כאלה שכללו עבירות פעוטות מאד מסוג עוון, אשר המשטרה לא טרחה אפילו להגיש עליהם כתב אישום. במקרים אחרים, מדובר על עבירות ישנות מאד, או אפילו כאלה שאותו אדם קיבל עליהן חנינה – מה שבהחלט מעיד על התנהגותו החברתית המצוינת לאורך זמן.

 

קישורים שימושיים: עורך דין לדיני עבודה , משפטים