רישום משטרתי כשמו כן הוא, רישום של משטרת ישראל במהלך כל חקירה אותה היא מבצעת.

הרישום עדיין יכול להופיע גם אם תיקים נסגרו בשל חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות אשר לא אפשרו הגשת כתב אישום אל בית הדין.

ברגע בו נסגר תיק (ולא בשל העובדה שהוכחה חוסר אשמה), בשל חוסר עניין הציבור או חוסר ראיות רק אז לא ירשם בגיליון המרשם הפלילי מאום, אך בגיליון הרישום המשטרתי יצוינו כל הפרטים. אם כך מהו ההבדל ומהו רישום משטרתי? כיצד רישום זה יכול לפגוע בנו? על שאלות אלו ונוספות נענה בהמשך.

 

רישום שמבוצע על ידי משטרת ישראל אינו מוגדר כרישום פלילי אך הוא בהחלט מהווה משקל במרשם הפלילי.

בשל העובדה שיש לרישום המשטרתי חלק במרשם הפלילי נכון לפעול לשם מחיקת הרישום ולא להקל בכך ראש רק משום שרישום זה אינו מוגדר כפלילי.

 

מחיקת הרישום המשטרתי

יש שתי דרכים בהן ימחק הרישום שלכם: האחת היא עם הזמן ואילו הדרך השנייה היא, לשנות את העילה שבגינה נרשם הרישום.

  • התיישנות– כל רישום במעמד קביעתו, מקבל תוקף למספר שנים בהתאם לחומרת המעשה של האדם. ישנם רישומים שתקפים לשנה, אחרים לשנתיים, וכך הלאה. במהלך השנים הרישום נמחק באופן אוטומטי.
  • שינוי העילה – אם הקצין שטיפל בעניין החליט לסגור את התיק בשל חוסר עניין הציבור או בשל חוסר ראיות ירשם לכם בתיק רישום אשר ילווה אתכם מספר שנים. רישום משטרתי על אף שהוא אינו פלילי, עלול לשבש את ההתקדמות בתחומים רבים בחיים שלנו (הפרטיים, החברתיים, והתעסוקתיים). עצם העובדה שהתיק נסגר מסיבות טכניות ולא הוגש לבית משפט, יכולה להוות מקור למחיקת הרישום בעזרתו של עורך דין מקצועי המתמחה בכל הקשור אל תעבורה.

 

כיצד מגישים בקשה למחיקת רישום

הדבר הראשון שיש לעשות הוא לאתר עו"ד מקצועי שיעזור בתהליך. וחשוב למצוא עו"ד פלילי ולא עורך דין גירושין או עורך דין מקרקעין לדוגמא… כי מי שייצג אתכם יקבע הכל בסופו של דבר

עורך הדין מגיש למשטרה בקשה בה הוא מבקש לשנות את העילה שבגינה נסגר התיק.

הבקשה מגיעה ישירות אל הצוות שניהל את החקירה בתיק המדובר, ועל כן עורך הדין מחויב להגיש הסברים מפורטים ומנומקים באשר לבקשת שינוי העילה, אחרת אין כל טעם או סיכוי של מחיקה או קיצור הרישום המשטרתי.

משום שהמשטרה על פי רוב אינה ממהרת לבצע שינויים בעילת סגירת התיק, על עורך הדין לנסח את הבקשה בצורה הטובה ביותר תוך הבאת נימוקים מוצדקים. הסיכוי שהרישום יימחק הרישום יהיה גדול יותר באם שכרתם את שירותיו של עורך דין בעל ניסיון בהגשת בקשות מסוג זה.