עולם המשפט הישראלי מתחלק לשניים, פלילי ואזרחי. משפט פלילי הוא משפט בו התובעת היא המדינה, דרך הפרקליטות הראשית או המחוזית, ובמשפטים אלו היא יכולה לתבוע אישיים, חברות או רשויות שביצעו עבירות פליליות. הקורבן אשר לרוב הוא האזרח, איננו חלק מהמשפט הפלילי, גם לא באופן פרקטי במשפט, כלומר הוא לא צד בתביעה.

משפט אזרחי הוא משפט בו המדינה לא מעורבת, מי שכן מעורב הם אזרחים וישויות משפטיות כגון חברות, עמותות וכדומה. כאן יכול האזרח לתבוע לפיצויים, וכן לחייב את הצד השני למלא את החוק, משפט זה גם מיועד בשביל להגיע לפתרון בסכסוכים בין גורמים אזרחיים שונים.

בישראל, כמו בלא מעט מדינות בעולם, יש מערכת משפט נוספת והיא מערכת משפט צבאית. בישראל, מעצם היותה מדינה בה הצבא הוא גורם פעיל באופן משמעותי מאוד, הרי שהמערכת המשפט הצבאית, גם היא מאוד חזקה ופעילה. במערכת משפט זו נשפטים חיילים בסדיר, קבע, מילואים ואזרחים עובדי צה"ל. כמו כן המערכת שופטת במקומות בהם אין החלה של החוק הישראלי אך הצבא שולט בהם. זה נכון הן לגבי עבירות פליליות והן לגבי עבירות אזרחיות, וכמובן לגבי עבירות בדין הצבאי.

כאשר חייל חשוד בעבירה מסוימת, עליו לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי, גם אם מדובר בעבירה פלילית, למשל, עבירת סמים, אלימות, גניבה או כל עבירה אחרת, שבלקסיקון המשפטי מחוץ לצבא, היה מופיע תחת משפט פלילי. ההסבר לכך הוא פשוט, מאחר והוא חייל, הוא נשפט בדין הצבאי ולא האזרחי, רק עורך דין צבאי יכול לייצג אותו בדין זה. מדובר בעורך דין אשר ייתכן והוא גם עורך דין פלילי במערכת המשפט הרגילה של המדינה, אך יש לו התמחות ואישור להופיע כעורך דין צבאי במערכת המשפט הצבאית.

ההבדל בין עורך דין צבאי לפלילי

למעשה לא קיים הבדל מהותי, מלבד העובדה שעורך דין צבאי עובר התמחות בדין הצבאי ויכול לייצג חיילים בסדיר, קבע או מילואים בבתי משפט צבאיים. מה שכן, מדובר בשתי מערכות נפרדות, ועל כן גם יחולו עליו דינים אחרים. עם זאת, הדין הצבאי מאשר את הקשר בין עורך דין ללקוח שלו, בדיוק כמו במשפט פלילי, החייל זכאי לזכויות של חשוד ובמידה והן מופרות עליו לידע בכך את עורך דינו על מנת שהוא יפעל לתקן את המעוות.

חשוב להבהיר, כל חייל זכאי לייצוג של עורך דין צבאי, במידה והוא לא יכול לשכור לעצמו עורך דין, הוא יכול להגיש בקשה לייצוג של עורך דין מטעם הסנגוריה הצבאית וזו מחויבת לייצג אותו. מן הסתם עדיף לחייל להיות מיוצג על ידי עורך דין שהוא בוחר ולא על ידי עורך דין שבוחרים בשבילו גם אם הוא מתוך המערכת.