סנגור צבאי הינו עורך דין בעל הכשרה בתחום המשפט שמשרת בסנגוריה הצבאית. תפקידו של הסנגור לייצג נאמנה חיילים בשירות סדיר, בשירות קבע או במילואים בפני בית הדין הצבאי ולהגן על זכויותיהם. כדאי לדעת כי סנגור צבאי הוא עורך דין מוסמך על ידי לשכת עורכי הדין וחלק גדול מהסנגורים הצבאיים רוכשים את השכלתם במסגרת הלימודים במסלול העתודה הצבאית, וכבר במהלך הלימודים הם מתמחים בחוק הצבאי על רבדיו השונים, לרבות בעבירות משמעת ובעבירות פליליות. עם סיום הלימודים הסנגור הצבאי מתגייס לשירות חובה וממשיך לקורס קצינים ועליו להשלים גם קורס קציני משפטים על מנת לזכות בדרגת סגן.

ייצוג משפטי מטעם הסנגוריה

כל חייל בשירות סדיר, מילואים או קבע אשר מובא לדין משמעתי רשאי לסרב להישפט בפני קצין השיפוט בפני הובא ולדרוש שיפוט בפני קצין שיפוט בדרגה גבוהה יותר או בפני בית הדין הצבאי. יודגש כי אם בוחרים להישפט בפני קצין שיפוט מדרגה גבוהה יותר עלול הקצין לשפוט בחומרה גדולה יותר את החייל מאחר וסמכויות הענישה שלו רחבות יותר. החייל שמובא לדין משמעתי רשאי להתייעץ עם עורך דין לפי בחירתו והוא יכול לבחור עורך דין בחינם מהסנגוריה הצבאית או לפנות לשירותיו של עורך דין צבאי מהמגזר הפרטי. בנוסף, החייל יכול לבחור בייצוג עצמי אך מומלץ שלא לפעול לבד מאחר ועלולות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת.

חשיבות הייצוג על ידי עורך דין צבאי

כאמור, חייל יכול לבחור סנגור צבאי ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי בפני הערכאות השיפוטיות השונות בצבא ובחקירות אך כדי לקבל ייעוץ משפטי ברמה גבוהה כדאי לפנות לעורך דין צבאי המנוסה בייצוג חיילים בפני בית הדין הצבאי. עורך דין סמי איליה מייעץ ומייצג חיילים בפני בתי הדין הצבאיים, בפני ערכאות הערעור ומתמחה גם בביטול רישום פלילי וייצוג בפני ועדות השחרור.