נוטריון הוא עורך דין המוסמך בהתאם לחוק בישראל, לאמת מסמכים, לערוך מסמכים משפטיים ולחתום על מסמכים כדי לאשרר את מקוריותם, נכונותם ועוד. חתימתו של נוטריון על מסמך הופכת את המסמך לכשר גם בעיני בתי המשפט בארץ, מאחר ולנוטריון תקנות מגבילות עפ"י המדינה וכל חתימה שלו נחשבת לחתימה מרצונו החופשי.

עורך דין  אשר קיבל את רישיונו על פי חוק הנוטריונים יכול לעסוק בכך, וכל עורך דין המתפקד כנוטריון חייב לעמוד במינימום שנות ניסיון של 10 שנים ומעלה.

 

לשם מה צריך נוטריון?

אילו כל עורך דין המוסמך לעריכת דין היה יכול לפעול כנוטריון לא הייתה אסמכתא כה רצינית בעבודת הנוטריון והיה מחסור באימות רציני של עבודתו. תפקיד הנוטריון הוא להיות אישיות אובייקטיבית חסרת פניות אשר פועלת על פי האתיקה המקצועית של המקצוע. אישורו של איש מקצוע כזה מאפשר להגיע להאחדה במקצוע עריכת הדין בנוגע לאמיתות מסמכים ועובדות החשובות בבתי המשפט בארץ וגם כייצוג האמת במוסדות המדינה. תפקיד הנוטריון הוא אימות ואישור. ויש לו מגוון את תפקידים החל מאישור אמיתות מסמכים ועד לייפוי כוח, אישור שאדם הוא חי, אישור עשיית צוואה ואימות הסכם ממון שנחתם טרום הנישואין.  תפקיד מיוחד וחד פעמי יש לנוטריון והוא עריכת מסמכים באישור בתי דין בארץ ובעולם. כאשר קיימת חתימתו של נוטריון על טופס או מסמך, המסמך המוצג כראייה בבית המשפט הוא ראיה מוצקה ומספקת ובעת הצגתה אין צורך בהצגת ראיות נוספות.

 

מהי חשיבותו של נוטריון?

מעמד הנוטריון מבחינת החוק ובתי המשפט בארץ ובעולם יכול לעתים להיות זהה לזה של שופט ולעתים הוא הדמות הסמכותית שתפקידה לחתום. סמכות האישור נמצאת אך ורק בידי נוטריון ועורך דין חסר ההסמכה אינו יכול לאשר מסמכים ולחתום עליהם מאחר ואין בתפקידו הסמכות לעשות זאת.

עבור בתי המשפט דברי הנוטריון ומעשיו, מה שאמרו או עשו לפניו הם אמת והם אישור לאמת. הנוטריון כאמת מידה שאין לה עוררין והיא דמות חסרת פניות, לא מעדיפה אף צד על פני האחר ולכן היא הדמות האמינה ביותר בבית המשפט ובמוסדות המדינה ומחוצה לה.

כאשר אנחנו מנסים להעביר מידע רשמי ממדינה למדינה איננו יכולים להשתמש באותו המסמך, לדוגמא, שישראל הוציאה בעברית לשם קבלת אישור בגרמנית. כאשר כל ניסיון לתרגם את המסמך ולשלוח אותו למדינה זרה לא יעלה בטוב. כדי שמדינות זרות יוכלו להתייחס אל מסמכים שהופקו בארץ, על המסמכים להיות מתורגמים היטב ומאושרים על ידי נוטריון שאכן כך המסמך המקורי. לא כל אחד רשאי לתרגם מסמכים רשמיים הנושאים את שם המדינה, רק נוטריון המכיר את השפות יכול לעשות זאת. כך, הנוטריון הוא סמכות המוכרת בכל העולם ויוצרת אמת מידה אשר כולם מכירים בה ולכן הנוטריון חשוב.