אנשים רבים זקוקים לסיוע משפטי במקרים בהם נגרמים להם נזקים כספיים ואחרים. יש מצבים בהם הנזקים הינם רציניים וחמורים שאי אפשר ולעבור  לגביהם על סדר  היום. במקרים כאלו, טוב יהיה להיעזר בשירותי עורך דין מנוסה היכול לנהל תיק תביעה. עורך הדין יודע להתדיין עם הצד שכנגד ולא תמיד יתחיל בתביעה משפטית. לעיתים, המשא ומתן נערך באמצעות מכתבים או בשיחות ישירות מול הצד השני. במקרים רבים, כאשר מתברר כי הטיעונים הם רציניים תספקנה מספר פגישות להשגת הסכם מחוץ לכותלי בית המשפט. במקרים בהם הפערים גדולים מדי יבקש עורך הדין סעד משפטי. משמעות הדבר הוצאות כספיות עבור שכר טרחה, אגרות בתי משפט והוצאות אחרות.

בית דין לתביעות קטנות

לא תמיד יש צורך לבקש סיוע משפטי בעת הגשת תביעה. יש תביעות שניתן להגישן ללא סיוע משפטי, אחרות שניתן לקבל עבורן סיוע משפטי בחינם, או כאלה בהם ניתנת עזרה מגוונת על ידי גורמים ופקידים  בבית המשפט או אחרים הקשורים אליו. תביעות המוגשות בבית משפט לתביעות קטנות הן בגובה של עד 18000 ₪. לא נדרש להן ייצוג של עורכי דין. בעת הבקשה ניתן לקבל הסבר בכתב על אופן ההגשה וכל אזרח מן השורה יכול לעשות כך. התביעה נקבעת למועד מסוים והתובע יכול לשטוח את טענותיו בפני השופט היושב בדין. קיימים מוסדות כמו שי"ל הכפופים למשרד הרווחה והשירותים האזרחיים המסייעים במקרים כאלו.

בית הדין לעבודה

בית הדין לעבודה הינו בית דין עסוק מאוד שדן בתביעות של עובדים ומעסיקים ותביעות מול המוסד לביטוח לאומי. אין הכרח להיעזר בעורך דין לייצוג בתביעה כזאת וכל אחד יכול להגישה באופן עצמאי. גם בסמיכות לבית דין זה יש גופים המסייעים בייעוץ בעת הגשת התביעה וניתן להיעזר בהם. בתביעות פשוטות בעלות סכומים נמוכים אפשר להימנע משכירת ייצוג משפטי אבל בתביעות מורכבות כדאי ורצוי להיעזר בעורך דין המתמצא בתחום. קיימות תקנות שונות, פרוצדורות מנהלתיות ואחרות, יש תקדימים משפטיים, יש נושאים מורכבים מאוד, וכן, נדרשים חישובים מיוחדים. לכן, נוכחות עורך דין מקצועי יכולה לסייע לזכות בתביעה.

ייעוץ משפטי חינם אין כסף

כאשר אדם מגיש תביעה משפטית הוא עושה כך בגלל שלטענתו ולתחושותיו נגרמו לו נזקים. לא תמיד הדבר כך. יש מקרים רבים בהם יועץ משפטי, וחמור מכך, בית הדין, לא יסבור כך, ואז לתובע נגרמים נזקים כתוצאה מבזבוז זמן, מתשלום אגרות, מעגמת נפש ועוד. לכן, מוטב להיעזר בייעוץ משפטי כלשהו, במיוחד, אם אפשר לקבלו חינם. המדינה מספקת ייעוץ כזה באמצעות גופים כמו: הסנגוריה הציבורית, האגף לסיוע משפטי של  משרד המשפטים ומשרד הרווחה. בנוסף, קיימים ארגונים ועמותות מסייעים דוגמת: לשכת עורכי הדין, האגודה לזכויות האזרח, קרן הידידות ועוד. בתי משפט שונים יכולים להחליט על אי גבית אגרות מאנשים נזקקים. כך, שלעיתים, ניתן לבקש את עזרתו של בית המשפט ללא הוצאות רבות מדי.